وب سايت شخصی فريد اسماعيلی - وضوح تصوير نرمال برای مشاهده صفحات اين وب سايت  768 * 1024- مطالب و مقالات اين وب سايت به طور ميانگين هر 2 هفته يک بار به روز رسانی می گردند


سخن اول

دوست گرامی سلام . به وب سايت شخصی فريد اسماعيلی خوش آمديد ...

  تعداد سایت های فارسی روز به روز در حال افزايش هستند؛ سایتهای رنگارنگ وابسته به شرکت ها ، ارگان ها و سازمان های دولتی و غير دولتی، مراکز آموزش عالی، سايت های شخصی و ... با قالبهای مختلف و معرفی محصولات ، ایمیل ، شماره تلفن و ... و در کل يک سری اطلاعات معمولی با هدف اطلاع رسانی که اغلب اکثر آنها فاقد بار علمی و آموزشی هستند. در اکثر اين سايت های شکيل ايرانی که هزينه های زيادی نيز برای طراحی و Upload آنها صرف گرديده است، اغلب نميتوان مطالب علمی، مقالات و منابع  بروز و به درد بخوری يافت! این امر حتی در اغلب پايگاه های اطلاع رسانی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی معتبر و به نام نيز به وضوح مشخص است.

بدتر از اینها، کپی برداری اطلاعات علمی منتشر شده در یک سایت، توسط سایر سايت ها است. معدود وب سايت هاي تخصصی فارسی ای هستند که مطالب آنها جديد بوده و برای اولين بار در آن سايت منتشر شده باشند و نه کپی برداری از مقالات و مطالب ساير سايت های انگليسی یا فارسی.

   با خودتان فکر کنید؛ هر کدام از ما تا کنون تا چه اندازه در تولید محتوا و ارائه مطالب جديد در فضای وب فارسی نقش داشته ايم؟! يا اينکه تا حالا فقط مصرف کننده بوده ايم؟ تا حالا چند نفر از ما در رشته تخصصی مربوط به خودمان تجربیات پروژه های اجرایی ای را که انجام داده ایم و یا مقالات و تحقیقاتی را که تألیف، ترجمه و اجرا نموده ایم، روی اینترنت هم قرار داده ایم، تا دیگران هم بتوانند از آن مطالب استفاده کنند؟ بگذریم که گاهاً آنها نيز خودشان کپی برداری از کتاب و مقاله  دیگران هستند.... اگر نمی توانیم بانک اطلاعات علمی درست کنیم، دیگر انتشار مطالبی که خودمان در تولیدشان نقش داشته ایم که کار سختی نیست... !  شاید اغلب یک حس غریبی به آدم می گوید: "چرا مطالبی که برای جمع آوریشان زحمت کشیدم، به راحتی در اختیار دیگران قرار بگیرد؟". شايد هم عدم وجود قانون کپی رايت در ايران يکی از دلايل باشد. ولی واقعاً به نظر من، اين اخلاق پسنديده ای نيست ...

   گستردگی شبکه اينترنت و دسترسی همگانی ، راحت و 24 ساعته به مطالب آن بر کسی پوشيده نيست. مسلماً دسترسی به تجربیات اجرایی، پايان نامه ها و مطالب علمی و پژوهشی مهندسینی که قبل از ما که گاهاً سالهايي از عمر خود را بر روی موضوعات صرف کرده اند، از تلف شدن وقت و انرژی ما برای کار مجدد بر روی موضوعات قبلاً کار شده جلوگيری خواهد کرد. ولی واقعاً تا چه اندازه می توان به حتی بخشی از پايان نامه ها و مطالب علمی ای که پشت در های بسته کتابخانه های دانشگاه ها خاک می خورند، دسترسی داشت؟ فکر نميکنم برای يک دانشجو ايجاد يک وب لاگ و قرار دادن مطلب در آن در عرض کمتر از 10 دقيقه کار دشوار و پيچيده ای باشد. اين در حالی است که همه ما در زمان نياز انتظار يافتن مطالب مفيد علمی از اينترنت را داريم. برای حفظ کپی رايت هم راه های مختلفی همچون PDF کردن، انتشار مطلب به صورت تصوير، نوشتن اسم بر روی صفحات و ... وجود دارد. مسلماً گسترش مفيد دنيای مجازی فارسی به نفع همه ما خواهد بود. به اميد آبادانی و سرافرازی کشور عزيزمان، ايران اسلامی.

 

اين وب سايت با هدف انتشار مطالب علمی جمع آوری شده و يا تأليف و ترجمه خودم در زمينه علوم مختلف رشته نقشه برداری و معرفی فعاليت های من و شرکت راه و ساختمانی مقياس زنجان و ...، از سال 1380 ايجاد شده است.

 

 

[مشاهده وبلاگ من ]  [بازگشت به صفحه اصلی] [مقالات] [نقشه برداری] [اخبار] [تماس با من]

 

شرکت مقیاس زنجان

 

مقالات و مطالب علمی

 

سایر مطالب نقشه برداری

 

 ITاخبار ژئوماتیک و

 

گروه نقشه برداری دانشگاه زنجان

 


 [بازگشت به صفحه اصلی وب سايت]

 

All Rights Reserved © Copyright 2001-2017 FARID ESMAEILI
نویسنده، طراحي، اجرا و پشتيباني فريد اسماعيلي

هر گونه استفاده، انتشار و یا کپی برداری از کلیه مطالب و مقالات این وب سایت فقط با ذکر منبع و نام نویسنده مجاز می باشد!!